×
«
 

Co byste rozhodně měli vědět

Pacientská organizace ROSKA České Budějovice (název organizace je složen z počátečních písmen onemocnění roztroušená skleróza a symbolem je růže)   podporuje lidi s roztroušenou sklerózou a jejich blízké. Funguje od roku 1993 především jako poradenské a informační centrum.  V září 2019 jsme otevřeli vlastní tělocvičnu, kde nabízíme různé druhy cvičení pod vedením zkušených lektorek a fyzioterapeutek všem, kterým na sobě záleží a chtějí si zacvičit, ať už roztroušenou sklerózou trpí, či nikoliv. Touto nevyléčitelnou chorobou trpí jen v České republice asi 22.000 lidí a každým rokem jich cca 700 přibude. Roztroušená skleróza se, bohužel, zcela vyléčit nedá,  lze jen mírnit její projevy. Vedle medikamentózní léčby je aktivní pohyb spolu s psychickou pohodou zcela zásadní pro úspěšný boj s touto autoimunitní neurologickou chorobou. 

Pořádáme pohybové aktivity i venku, např. lekce Nordic Walkingu a Trénování paměti při netradičních procházkách. Pravidelně jezdíme do lázní na rekondiční pobyty.

V průběhu roku pak pořádáme sportovní, kulturní a společenské akce, jako je 24-hodinový maraton cvičebních lekcí MaRS, Rozsviťme Budějce ku příležitosti Národního a Mezinárodního dne roztroušené sklerózy, dále Hejbni kostrou s budějckou Roskou, Trousíme se na Kleť a PonoRoska aneb pro lidi s roztroušenou sklerózou noříme se do Malše (na 1.adventní neděli 28.11.2021 se na Vás těšíme u Maláku :-) )

Přestože roztroušená skleróza sužuje převážně ženy, nevyhýbá se ani mužům. Nejčastěji onemocnění zastihne mladé lidi na vrcholku sil, mezi 20 - 40 rokem života. Jedna z prvních atak se může projevit zánětem očního nervu, ztrátou citlivosti a hybnosti končetin, brněním, zakopáváním nebo porušením rovnovážného centra. Projevy jsou individuální, u každého jedince odlišné.

Více informací o nemoci, životě s ní a akcích Rosky České Budějovice najdete na našem webu www.roska-cb.cz

Pokud se rozhodnete podpořit lidi s tímto zákeřným invalidizujícím onemocněním, můžete tak učinit na portálu Daruj správně - https://www.darujspravne.cz/daruj/castku/jsme-tu-abychom-pomahali-pacientum-s-roztrousenou-sklerozou  

Zde si zvolíte výši své podpory a zda se jedná o podporu jednorázovou, či měsíční. Věřte, že žádný příspěvek není malý. 

Děkujeme, že jste s námi, protože bez Vás by to nešlo!