Kdo jsme

Kdo jsme?

Název Roska je spojením počátečních písmen naší nemoci -ROztroušená SKlerózA.

Unie ROSKA - reg. org. ROSKA ČESKÉ BUDĚJOVICE, z.p.s.  byla založena na podzim roku 1993 jako organizace pro pomoc a podporu lidem nemocným roztroušenou sklerózou a jejich blízkým. Je neziskovým, dobrovolným a nepolitickým sdružením, které obhajuje práva a prosazuje zájmy osob se zdravotním znevýhodněním a poskytuje zázemí jim i jejich rodinám.

Nejvyšším orgánem sdružení je členská schůze, která volí výkonný výbor. Výkonný výbor v letošním roce pracuje v tomto složení:

 • Předsedkyně: Bc. Věra Švábová
 • Místopředseda: Pavel Koklar
 • Člen výboru: Bc. Pavel Štoček
 • Člen výboru: Tomáš Zielinski
 • Členka výboru: Lenka Osvaldová
 • Nezávislá revizorka: Ludmila Sedláčková

Garanční lékařka: MUDr. Libuše Lhotáková

Činnost sdružení

Obhajujeme práva a prosazujeme zájmy osob se zdravotním postiženým, poskytujeme zázemí jim i jejich rodinám a dalšími vhodnými způsoby pracujeme s komunitou, ve které tyto osoby žijí. Působíme na veřejnost v přístupu a toleranci k lidem s roztroušenou sklerózou a informujeme o problematice této nemoci. Dále sdružujeme a spravujeme prostředky určené pro pomoc lidem s roztroušenou sklerózou, a účelně s nimi nakládáme v souladu se svým posláním. Naším cílem je poskytovat komplexní poradenství tak, aby všichni pacienti měli stejný přístup k léčbě a rehabilitaci. Provozujeme rehabilitační centrum pro tyto pacienty.

Komu naše služby poskytujeme

Služby jsou určeny lidem s roztroušenou sklerózou a jejich blízkým z Jihočeského kraje. Důraz klademe na pravidelnou a odbornou rehabilitaci.

Organizujeme

Pro nemocné RS organizujeme pobytové akce se cvičením a plaváním s příspěvkem Ministerstva zdravotnictví. Dále provozujeme pravidelné rehabilitační cvičení a plavání . Na tyto akce musí každý zájemce vyplnit přihlášku potvrzenou odborným lékařem - neurologem. Pořádáme společná setkávání, přednášky zdravotních odborníků.

Jsme Roska České Budějovice

informační, poradenské, kontaktní a rehabilitační centrum pro nemocné RS a jejich blízké.

Naše zásady
 • Respektování jedinečnosti a důstojnosti uživatele
 • Autonomie – možnost svobodně se rozhodnout
 • Individuální a profesionální přístup
 • Diskrétnost a důvěra
 • Partnerství
 • Bezpečí, přijetí a porozumění

I Vy můžete pomoci

Znáte to? Ráno se probudíte a celé tělo Vás bolí, jste unavení, jen cesta do koupelny se stává téměř nadlidským výkonem, nemluvě o práci, která na Vás čeká. Asi chřipka. Pár dní si poležíte a jste opět jako rybička. U pacientů s roztroušenou sklerózou je ale takováto únava trvalým souputníkem a boj a s ní i dalšími příznaky nekončící.. Vaším příspěvkem pomáháte vytvořit těmto lidem místo, kde mohou otevřeně mluvit o svých problémech, získávat nové informace a v neposlední řadě podstupovat nezbytnou rehabilitaci a spolupodílet se na zlepšení svého stavu už jen proto, aby si sami mohli zavázat tkaničku u boty, uvařit kávu, dojít nakoupit či zvednout dítě do náruče … a ŽÍT!!!

Vyrovnat se s diagnózou nevyléčitelného invalidizujícího onemocnění

Lidem s roztroušenou sklerózou žít kvalitní, důstojný a plnohodnotný život

Dosáhnout dostupnosti komplexní rehabilitace pro všechny lidi s roztroušenou sklerózou

Realizovat informační a mediální kampaně pro veřejnost i pacienty

I Vy můžete pomoci

Otevřete aplikaci pro bankovnictví na vašem telefonu a načtěte kód pro QR platbu. Částka je nastavena na 250kč, nebo ji můžete změnit na libovolnou výši. Pak už jen stačí potvrdit.

Novinky z Budějcké Rosky

Přehled toho nejdůležitějšího co pro vás chystáme.

Obrázek aktuality

Už podruhé v tomto roce se s Vámi zase musíme, bohužel, na nějakou dobu rozloučit... Rehabilitační centrum je z důvodu nařízení vlády v rámci protiep...

Přečíst
Obrázek aktuality

Všem Vám z celého srdce děkujeme, že jste se zúčastnili, i přes nepřízeň počasí, akce "Trousíme se na Kleť" na podporu pacientů s roztroušenou skleróz...

Přečíst


Všechny akituality

Náš časopis

Prolistujte si elektronickou verzi našeho časopisu.

Výherci v tombole - Trousíme se na Kleť

Šťastní výherci :-) Gratulujeme!!!