×
«
 

MaRS - cvičební maraton s roztroušenou sklerózou

Co je to vlastně MaRS?

„Vítězem Maratonu s roztroušenou sklerózou je každý, kdo vezme život do vlastních rukou.“

MaRS je 24hodinový mezinárodní maraton cvičení pro pacienty s roztroušenou sklerózou i bez ní. Vznikl v roce 2012 z podnětu pacientů a terapeutů pražského RS centra Všeobecné fakultní nemocnice, organizaci zastřešuje Nadační fond IMPULS a v Českých Budějovicích organizaci zajišťuje Roska České Budějovice. Akce se koná vždy od pátku do soboty, nepřetržitě 24 hodin, v tělocvičnách a na sportovištích po celé republice i v zahraničí.

Myšlenkou projektu je idea pospolitosti a týmového ducha, proto má MaRS ve znaku puzzle, které představuje maraton jako skládačku složenou z různých forem cvičení a sportovišť rozesetých po celém světě. Organizátoři vyzývají pacienty a veřejnost k pravidelnému pohybu, aktivnímu přístupu k sobě samému a zdravému životnímu stylu. Chtějí zároveň informovat o roztroušené skleróze, nevyléčitelném, zákeřném a často invalidizujícím onemocnění převážně mladých lidí. Cvičení probíhají pod odborným dohledem cvičitelů a fyzioterapeutů a střídají se klidnější typy (jóga, rehabilitační cvičení, posilování, strečink) s dynamičtějšímy druhy cvičení (krav maga, TRX jóga, power jóga...) tak, aby si na své přišli jak pacienti s RS, tak jejich rodiny a blízcí a kdokoliv další, kdo chce podpořit dobrou věc. Do maratonu se zapojují i hendikepovaní lidé na vozíčku a imobilní pacienti cvičením z domova. MaRS propojuje vzájemně  nové komunity a lidi mimo pacientské organizace - přátele, kolegy ze zaměstnání, studenty středních a vysokých škol, léčebná zařízení, účast lze také pojmout jako teambuilding pro firmy.

Vstupné je dobrovolné a výtěžek celý putuje na podporu lidí s RS.

Je to akce plná – pohybu, radosti a smyslu. Smysluplná proto, že podporuje cvičení, zdravý životní styl, ukazuje, že život s RS nekončí. Propojuje nové světy a otevírá nové možnosti. Pro všechny. Nejen nemocné a jejich rodiny, ale také pro všechny ostatní, kterým ukazuje, že jsou tu lidé, kteří se nevzdávají. Kteří jsou stateční nemoci navzdory. 

ORGANIZACE MARATONU MARS

Organizaci zastřešuje nestátní nezisková organizace Nadační fond IMPULS. Ten dodává akci jednotnou celostátní komunikaci, vizuální a grafickou podobu, reklamní předměty, zajišťuje mediální podporu a koordinaci a podporu organizátorů v jednotlivých regionech. Organizačně zajištuje 24hodinový maraton v Praze (non-stop cvičení celých 24 hodin), a to ve spolupráci s fyzioterapeuty RS centra NK 1. LF UK a VFN Praha (zajišťují sportovní náplň a dohled).

Cvičení probíhají souběžně od pátku (18 hodin) do soboty (18 hodin), minimálně 1 hodinu, maximálně 24 hodin. Mezi sportovní aktivity jsou zařazeny speciální kruhové tréninky, skupinové lekce (aerobní, posilovací cvičení), zdravotně-rehabilitační cvičení (jóga, taichi, pilates…) a jiné sportovní aktivity vhodné pro nemocné s RS (plavání, outdoorové aktivity atp). Vždy se cvičí pod dohledem odborných cvičitelů a fyzioterapeutů.

Akce je spojena s dobrovolným vstupným, dary a finanční podporou od sponzorů. Výtěžek je určen pro nemocné s roztroušenou sklerózou a slouží jim k úhradě fyzioterapie a cvičebních aktivit a nákup cvičebních pomůcek.

Maratonu se účastní jednotlivci, týmy jednotlivců a firemní týmy. Pokud tým reprezentuje firmu, hradí firma startovné, poplatek činí 2 000 Kč za osobu. Startovné putuje do celkového výtěžku akce, firma obdrží potvrzení o daru pro daňové účely.

Hlavní myšlenkou celé akce je vzájemné propojení a solidarita. Puzzle, symbol maratonu, není jediným pojítkem mezi různými místy Čech i zahraničí. Propojení probíhá buď audiovizuálně přes internet (telekonferencí) nebo telefonicky (vzájemné pozdravení a povzbuzení). V roce 2016 byla spuštěna i tzv. telefonická štafeta (pomyslný štafetový kolík je předáván telefonicky), která úspěšně oběhla všechna zapojená města.