×
«
 

MaRS - cvičební maraton na podporu lidí s roztroušenou sklerózou

Úvodní obrázekl aktuality

Letošní MaRS s Roskou České Budějovice měl být výjimečný, a to ze spousty důvodů. Je to již 10-tý ročník - už 10 let nám pomáháte šířit povědomí o roztroušené skleróze, již 10x jsme měli možnost se společně setkat, zdraví i nemocní, rodiny, přátelé i kolegové, prostě všichni, kteří mají srdce na pravém místě a svou účastí na každoročních maratonech vyjadřují podporu lidem s roztroušenou sklerózou. Měli jsme pro Vás opět program nabitý rozmanitými druhy cvičení za podpory našich úžasných cvičitelů a partnerů - Krav Maga Centrum České Budějovice si pro Vás nachystalo ukázkovou hodinu sebeobrany a TRX jógu, Jana Janíčková si pro Vás připravila lekce spirální stabilizace, Jitka Hosnedlová Feldenkraisovu metodu, Blanka Kytka Trnková piloxing a dance jógu, PhDr. Ludmila Brůhová aktivitu pánevního dna, lekce kruhového tréninku měly být pod taktovkou Mgr. Edity Struskové a p. Růžičkové, a meditace se ujala Kristýna Rybová. A to není vše, letošní novinkou byly i venkovní aktivity - závod na kolečkových křeslech pro veřejnost v režii pana Ing. Martina Veise, Promrzlé pyjavice nás měli zasvětit do otužování a  Mgr. Lenka Šedová PhD. do nordic walkingu...

Všem těmto dobrým duším moc a moc děkujeme, protože bez nich by to nešlo!  Mrzí nás, že se to letos nevydařilo a epidemiologická situace v zemi nedovolí MaRS uspořádat tak, jak jsme byli zvyklí. Vzdát to a celou akci úplně zrušit se nabízí jako nejsnažší řešení, ale protože vzdát se nemáme v povaze a nechceme Vás úplně zklamat, rozhodli jsme se akci zkrátit a přenést do online světa, tedy alespoň ta cvičení, která se dají cvičit doma, v obýváku. V sobotu 20.3.2021 se tak můžete těšit na videa s lekcí jógy pod taktovkou Marcely Hanuschové Mukti, kruhový trénink si pro Vás připravili Bc. Iveta Růžičková a Bc. Štěpánka Gurecká druhou lekci Mgr. Edita Strusková, Jitka Hosnedlová Vám představí cvičení dle Feldenkraisovy metody a opominout nemůžeme ani lekci nordic walkingu (prozatím v interiéru) pod vedením Mgr. Lenky Šedové PhD.  

Podrobný program a bližší informace zveřejníme příští týden, zde, na webu a na našem FB a IG.

Všechny lekce budou zveřejněny ke shlédnutí zdarma. Pokud se rozhodnete podpořit Rosku České Budějovice i finančně, můžete tak učinit na Darujspravne.cz 

Nad akcí převzali záštity pan Ing. Jiří Svoboda. primátor města České Budějovice a paní  doc. Ing. Lucie Kozlová, Ph.D, náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje.

Děkujeme, a těšíme se na shledání s Vámi všemi, jen co to situace dovolí! Chybíte nám! Držte se!


A pro ty, kteří s námi na MaRSu ještě necvičili, zde je krátké info o celé akci :-) 

MaRS je 24hodinový mezinárodní maraton cvičení pro pacienty s roztroušenou sklerózou i bez ní. Vznikl v roce 2012 z podnětu pacientů a terapeutů pražského RS centra Všeobecné fakultní nemocnice, organizaci zastřešuje Nadační fond IMPULS a v Českých Budějovicích organizaci zajišťuje Roska České Budějovice. Akce se koná vždy od pátku do soboty, nepřetržitě 24 hodin, v tělocvičnách a na sportovištích po celé republice i v zahraničí.

Myšlenkou projektu je idea pospolitosti a týmového ducha, proto má MaRS ve znaku puzzle, které představuje maraton jako skládačku složenou z různých forem cvičení a sportovišť rozesetých po celém světě. Organizátoři vyzývají pacienty a veřejnost k pravidelnému pohybu, aktivnímu přístupu k sobě samému a zdravému životnímu stylu. Chtějí zároveň informovat o roztroušené skleróze, nevyléčitelném, zákeřném a často invalidizujícím onemocnění převážně mladých lidí. Cvičení probíhají pod odborným dohledem cvičitelů a fyzioterapeutů a střídají se klidnější typy (jóga, rehabilitační cvičení, posilování, strečink) s dynamičtějšímy druhy cvičení (krav maga, TRX jóga, power jóga...) tak, aby si na své přišli jak pacienti s RS, tak jejich rodiny a blízcí a kdokoliv další, kdo chce podpořit dobrou věc. Do maratonu se zapojují i hendikepovaní lidé na vozíčku a imobilní pacienti cvičením z domova. MaRS propojuje vzájemně  nové komunity a lidi mimo pacientské organizace - přátele, kolegy ze zaměstnání, studenty středních a vysokých škol i léčebná zařízení.


Sdílet:

I Vy můžete pomoci

Znáte to? Ráno se probudíte a celé tělo Vás bolí, jste unavení, jen cesta do koupelny se stává téměř nadlidským výkonem, nemluvě o práci, která na Vás čeká. Asi chřipka. Pár dní si poležíte a jste opět jako rybička. U pacientů s roztroušenou sklerózou je ale takováto únava trvalým souputníkem a boj a s ní i dalšími příznaky nekončící.. Vaším příspěvkem pomáháte vytvořit těmto lidem místo, kde mohou otevřeně mluvit o svých problémech, získávat nové informace a v neposlední řadě podstupovat nezbytnou rehabilitaci a spolupodílet se na zlepšení svého stavu už jen proto, aby si sami mohli zavázat tkaničku u boty, uvařit kávu, dojít nakoupit či zvednout dítě do náruče … a ŽÍT!!!

Vyrovnat se s diagnózou nevyléčitelného invalidizujícího onemocnění

Lidem s roztroušenou sklerózou žít kvalitní, důstojný a plnohodnotný život

Dosáhnout dostupnosti komplexní rehabilitace pro všechny lidi s roztroušenou sklerózou

Realizovat informační a mediální kampaně pro veřejnost i pacienty

I Vy můžete pomoci

QR kód Otevřete aplikaci pro bankovnictví na vašem telefonu a načtěte kód pro QR platbu. Částka je nastavena na 250kč, nebo ji můžete změnit na libovolnou výši. Pak už jen stačí potvrdit.